Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

W związku z udzielonym przez Zarząd Powiatu Górowskiego upoważnieniem, w imieniu Starosty Górowskiego, 14 września 2021 r. Justyna Dąbrowska dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka w Wąsoszu wraz z Główną Księgową w siedzibie PFRON we Wrocławiu w obecności Dyrektora, pana Marcina Sokołowskiego, podpisali umowę na realizację Pilotażowego programu z dofinansowaniem ze środków PFRON „Rehabilitacja 25 plus”.  Wartość projektu to kwota 120 000,00 zł. Celem programu jest zebranie doświadczeń służących wypracowaniu rozwiązań zapewniających absolwentom Szkoły Przysposabiającej do Pracy ciągłość oddziaływań terapeutycznych w zakresie utrzymania samodzielności i niezależności w życiu społecznym, a także w zakresie dotyczącym aktywności zawodowej.

Absolwenci SPdP to osoby niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, które nie podjęły żadnej aktywności zawodowej w placówkach dziennego pobytu po ukończeniu szkoły. Warunkiem uczestnictwa w programie jest ukończenie 25 roku życia, jednak w uzasadnionych przypadkach może to być absolwent młodszy.  Program obejmuje rok szkolny 2021/2022, zajęcia trwają od września 2021 do sierpnia 2022. Na każdego uczestnika zajęć jako beneficjenta programu PFRON przeznacza dofinansowanie miesięczne w wysokości 2.500,00 zł miesięcznie. W danym miesiącu trwania programu każdy uczestnik powinien mieć zapewnione minimum 100 godzin wsparcia. W ramach programu dofinansowanie obejmować będzie realizację świadczeń przez SOSW w Wąsoszu ujętych w programie wsparcia, które obejmować będzie między innymi: usługi opiekuńcze, aktywizację uczestników w sferze fizycznej, intelektualnej i społecznej oraz zawodowej. W ramach działań skierowanych do beneficjentów zapewnione zostaną: usługi opiekuńcze i pielęgnacyjne, udział w zajęciach usprawniających, terapeutycznych i wspierających ruchowo, pomoc w rozwijaniu i wzmacnianiu aktywności oraz samodzielności życiowej oraz utrzymani nabytych wcześniej umiejętności, pomoc psychologiczną, poradnictwo i wsparcie w rozwiązywaniu trudnych sytuacji życiowych oraz bieżących spraw codziennych, działania aktywizujące zawodowo. Ponadto sfinansowany zostanie transport absolwentów z domów rodzinnych do Ośrodka i z powrotem. Środki finansowe pokryją również wyżywienie oraz wyjazdy edukacyjno-rehabilitacyjne (hydroterapia na basenie, dogoterapia, aplakoterapia, warsztaty pieczenia chleba, manufaktura słodyczy, las w słoiku, wizyta w ogrodzie botanicznym, gospodarstwie agroturystycznym).

Zaplanowano także zakup wyposażenia, które wykorzystane będzie do zajęć, m.in. mata masująca do masażu, łóżko do masażu, projektor sferyczny-laserowy rzutnik gwiazd, kolumna wodna ze światłowodem, mata do akupresury).

W programie udział bierze 4 uczestników, którzy wyrazili chęć i spełniają warunki uczestnictwa.  Tygodniowo zaplanowano 25 godzin zajęć / 5 godzin dziennie. Osobą prowadzącą zajęcia będzie pracownik niepedagogiczny – fizjoterapeuta, który tygodniowo przeprowadzi 23 godziny zajęć. Pozostałe 2 godzin planuje się z udziałem psychologa. Wynagrodzenie kadry, a także kierowcy, który zapewni transport uczestników na zajęcia i powrót do domu zostanie zrefundowane także w ramach budżetu projektu pochodzącego ze środków PFRON.

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl