Rok 1939 jest jednym z najtragiczniejszych w polskiej historii. Pokojowo nastawiony do świata kraj został zaatakowany przez faszystowskie Niemcy i Związek Radziecki. Nasi wschodni sąsiedzi zaatakowali Polskę 17 września 1939, bez określonego w prawie międzynarodowym wypowiedzenia wojny. W rocznicę tego tragicznego wydarzenia Rząd Polski ustanowił Dzień Sybiraka. Święto ma upamiętnić wszystkich zesłańców, którzy trafiali na Golgotę Wschodu już od XVII wieku.

Mając na względzie powagę i doniosłość tej rocznicy, dyrekcja Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wąsoszu przekazała na ręce Sybiraków zamieszkujących gminę Wąsosz, pamiątkowe kartki wykonane przez uczniów Ośrodka wraz z życzeniami zdrowia, radości oraz wszelkiej pomyślności, jednocześnie zapewniając o głębokim szacunku i czci dla czynów i doświadczeń życiowych tych osób.

Dbanie o tradycje i żywą historię wpisuje się w realizację edukacji patriotycznej.