Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

18 września 2021 roku w Centrum Historii „Zajezdnia” we Wrocławiu odbyły się warsztaty w ramach projektu „Fabulae ex Silesia” - Opowieści ze Śląska”. Jest on skierowanym do pasjonatów historii regionalnej z całego Dolnego Śląska. W ramach projektu zostanie przeprowadzony szereg działań wspierających lokalne społeczności i promocje historii Dolnego Śląska.

W warsztatach wzięło udział ponad 30 osób zainteresowanych tematyką historii Śląska z reprezentujących różne powiaty województwa dolnośląskiego. Jedynym uczestnikiem z powiatu górowskiego był pan Tomasz Woźniczka, nauczyciel historii i wos w Liceum Ogólnokształcącym Górze.

Jednym z głównych elementów projektu było stworzenie grupy osób, która skupi pasjonatów historii lokalnej w każdym z dolnośląskich powiatów. Podczas warsztatów osobom wchodzącym w skład zespołu przybliżone zostały zagadnienia krytyki zewnętrznej i wewnętrznej źródeł historycznych, metodologii badań historycznych, także wzmocnione zostały kompetencje miękkie, czyli techniki dobrej prezentacji i wypowiedzi czy odpowiednie przygotowanie wniosku projektowego.

Zajęcia w CH „Zajezdnia” we Wrocławiu miały charakter warsztatów łączących tradycyjny wykład zakończony żywą dyskusją prelegentów z uczestnikami projektu. Słowo wstępne do uczestników projektu wygłosiła prezes Instytutu Piastów Śląskich pani Anna Błażys. Niezwykle interesujące warsztaty z historii mówionej przeprowadził pan Marek Szajda, starszy specjalista w Dziale Badawczym Ośrodka „Pamięć i Przyszłość” oraz doktorant w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Wrocławskiego. Niezwykle interesujący temat z „Historii turystyki (Dolny Śląsk)” w bardzo wnikliwy sposób zaprezentował prof. Tomasz Przerwa, wykładowca z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Natomiast warsztaty z przygotowywania wniosków granatowych przeprowadziła pani Justyna Górska z Centrum Inicjatyw UNESCO. W trakcie zajęć wszyscy uczestnicy wykazali się dużą aktywnością zadając wiele istotnych pytań oraz prezentując własną wiedzę i doświadczenia z zakresu prezentowanych tematów.

Organizatorzy projektu przygotowali też dla uczestników wiele niespodzianek, każdy został zaopatrzony w odpowiednie materiały szkoleniowe oraz miał możliwość zwiedzić aktualnie znajdujące się w CH „Zajezdnia” wystawy - stałą: „Wrocław 1945-2016”, okolicznościową: „Zajezdnia Strajkuje” i plenerową: „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”.

Osoby szczególnie zainteresowane historią Wrocławia mogły skorzystać z oferty krótkiej pieszej wycieczki do szczególnie interesujących miejsc miasta.

Projekt jest sfinansowany przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2021–2030.

Tomasz Woźniczka

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl