20 października uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Górze po raz kolejny wzięli udział w już II Międzynarodowej i VI Ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie.

To, że czytanie książek niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów, jest niezaprzeczalne. Dla każdego z nas coś innego jest ważne w procesie czytania. Dla jednych będzie to relaks, dla innych poszerzanie słownictwa, pozyskiwanie wiedzy o otaczającym świecie, dłuższe życie (wykazały to badania), czy empatia - dar który otrzymujemy, kiedy dużo czytamy. Pozytywnych rzeczy, wynikających z czytania jest cała masa dlatego należy starać się odczarować pogląd, że czytanie jest nudne - bo nie jest. Należy szukać, a na pewno trafi się na Tę książkę, która sprawi że czytanie stanie się naszym nałogiem. Nałogiem, który nie niszczy, ale rozwija.

W tym roku akcja "Przerwa na czytanie" została nieco zmodyfikowana. Aby zaangażować w nią jak najwięcej uczniów i pracowników szkoły, powstał konkurs, polegający na odkodowaniu ukrytego w książkach cytatu, filozofa Emila Ciorana, "Książka powinna w duszy człowieka wywoływać obrażenia".

Uczniowie i nauczyciele udali się w tym celu w różne zakątki szkoły i już po kilku minutach na skrzynkę mailową wpłynęło pierwsze poprawnie odkodowane hasło wraz ze zdjęciem pracującej nad rozszyfrowaniem go grupy. Pierwsze miejsce zajęła klasa II A, drugie - II D, a trzecie miejsce wywalczyła klasa II B. Było zabawnie (hasła nie zawsze były poprawnie odszyfrowane), było miło, pracowicie, a nade wszystko książkowo. Być może zostały przełamane pierwsze lody i może choć jedna osoba zdecyduje się sięgnąć po tę właściwą książkę, która wywoła w jej duszy obrażenia…

Tekst: Beata Działo, Katarzyna Wróbel

Fot. Magda Dokładańska