W Auli Liceum Ogólnokształcącego w Górze odbył się konkurs wiedzy pod hasłem: HIV/AIDS i uzależnienia” w ramach realizacji Krajowego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV.

Do konkursu przystąpiło 16 uczniów i uczennic z klasy Ia. Wymogiem przystąpienia do konkursu było zapoznanie się z danymi epidemiologicznymi wg. Krajowego Centrum ds. AIDS, pochodzeniem i budową wirusa HIV, drogami i przebiegiem zakażenia HIV, zachowaniami bezpiecznymi i ryzykownymi, diagnostyką w kierunku HIV a także ze zjawiskiem cyberprzemocy i uzależnieniem od tytoniu, alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.

Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego w Górze Magdalena Mielczarek przywitała Sekretarza Starostwa Powiatowego w Górze Piotra Wołowicza oraz zaproszonych gości i otworzyła konkurs. Następnie honorowi goście oraz uczniowie i uczennice pierwszych klas z nauczycielami zostali zaproszeni na panel profilaktyczny przygotowany we współpracy z Urzędem Miasta i Gminy w Górze i Komendą Powiatową Policji w Górze. Młodzież klas pierwszych z uwagą wysłuchała wystąpień Inspektora ds. Uzależnień Bogusławy Płaczek na temat uzależnień od środków psychoaktywnych oraz Starszego Aspiranta Lidii Tarońt o cyberprzemocy i cyberzagrożeniach oraz odpowiedzialności nieletnich.

Po wnikliwej analizie testów dokonanej przez pracownice Stanowiska Pracy do Spraw Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia oraz Higieny Dzieci i Młodzieży Państwowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Górze, Barbarę Nowakowską i Jolantę Zieleń nadszedł czas na rozstrzygnięcie konkursu. Komisja konkursowa przyznała dyplomy i nagrody rzeczowe laureatom trzech pierwszych miejsc:

I miejsce  Mikołaj Kapitaniec

II miejsce  Patryk Jankiewicz

III miejsce  Martyna Turowska

Nagrodami w konkursie były słuchawki nauszne i Smartbant.

Konkurs podsumował Dyrektor PSSE Jarosław Szypiłło Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, który w swojej wypowiedzi do młodych ludzi zwrócił uwagę na potrzebę kreowania zachowań korzystnych dla zdrowia oraz postaw odpowiedzialności za zdrowie własne i innych.

Gratulujemy zwycięzcom.

Alina Borzym