Konstytucja 3 Maja została uchwalona w 1791 roku – była pierwszą w Europie (drugą na świecie) spisaną ustawą zasadniczą, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu. 3 maja 2022 r. obchodziliśmy 231. rocznicę jej uchwalenia. Obchody rozpoczęły się pod pomnikiem Wolności na Palcu Bolesława Chrobrego w Górze, następnie zebrani udali się do Kościoła p.w. św. Faustyny w Górze, gdzie o godzinie 12.00 odbyła się Uroczysta Msza Święta.

O godz. 11.15 pod Pomnikiem Wolności odbyły się uroczyste obchody 231. rocznicy.

Starosta Górowski Urszula Szmydyńska oraz Burmistrz Góry Irena Krzyszkiewicz wraz z radnymi, przedstawicielami służb, kombatantami i mieszkańcami powiatu, oddali hołd wszystkim, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski. W podniosłej atmosferze odśpiewano hymn narodowy i złożono kwiaty. Uroczyste obchody uświetniły swoją obecnością liczne delegacje powiatowych i gminnych jednostek organizacyjnych, szkół i instytucji. Po raz pierwszy wartę honorową, oprócz zuchów i harcerzy ZHP w Górze, pełnili uczniowie klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Górze.

Serdecznie dziękujemy pocztom sztandarowym szkół i jednostek oraz wszystkim uczestniczącym w obchodach rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Zdjęcia (źródło: www.gora.com.pl)