Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

18 listopada 2022 roku w Liceum Ogólnokształcącym w Górze odbył się panel przyrodniczy pt. „BiolChemFiz”. Gościliśmy uczniów Szkół Podstawowych nr1 i nr 3 w Górze oraz uczniów Zespołu Szkół w Sicinach i Niechlowie wraz z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych. Nie mogło zabraknąć młodzieży klas o profilu przyrodniczym z naszego LO. Pierwsza część panelu odbyła się w auli, gdzie przybyłych gości powitała Magdalena Mielczarek – dyrektor Liceum Ogólnokształcącego. Następnie uczniowie przeszli do sal lekcyjnych, gdzie wzięli udział w prelekcjach, warsztatach fizycznych oraz w zespołowej grze przyrodniczej, przygotowanych przez uczniów naszego liceum.
W trakcie wykładów uczniowie dowiedzieli się od Mikołaja Gęsieckiego „W czym grzyby są od nas lepsze?”, jakie są zasady zdrowego snu od Dawida Perzyńskiego, a także od Róży Berus i Mateusz Matysiaka, czy można sztucznie wytworzyć zorzę polarną. Dawid Perzyński, jako pasjonat astronomii przedstawił prezentację na temat Układu Słonecznego, jak powstał, skąd się wzięły pierścienie Saturna oraz inne ciekawostki i fakty o kosmosie. Zaraził swoim hobby młodszych kolegów i koleżanki.

Uczniowie zainteresowani szeroko pojętym pięknem ludzkiego ciała dowiedzieli się od Martyny Janowskiej jak świadomie pielęgnować włosy i twarz. Na czym polega chirurgia plastyczna opowiedzieli Aleksandra Bielawska, Alicja Janik oraz Tymoteusz Matysiak. Młodzież, która zapragnie hodować patyczaki, otrzymała wiele interesujących informacji na ten temat od Julii i Pauliny Cymbalisty oraz Amelii Turowskiej. Mogła również spotkać się „oko w oko” z patyczakami rogatymi, hodowanymi na terenie naszej szkoły. Jacek Kmiotek i Mikołaj Hołownia próbowali zarazić swoją militarną pasją, pokazali jak duże znaczenie ma fizyka w militariach. Zaprezentowali model działania działka Gausa. Uwięzić uczniów w ogromnej bańce mydlanej próbowały z bardzo dobrym skutkiem Aleksandra Nowaczyk i Martyna Turowska. Dziewczyny w ciekawy sposób przedstawiły wiadomości i ciekawostki z zakresu hydrostatyki. Uczniowie Kacper Sitarek i Kacper Hoła omówili podstawowe pojęcia i prawa elektrostatyki oraz zaprezentowali ciekawe doświadczenia z wykorzystaniem maszyny elektrostatycznej. Nie mogło zabraknąć tematyki związanej z ochroną środowiska, dlatego Zuzanna Uba i Hanna Głowacka namawiały na oszczędzanie wody w czasie wykładu „Wpływ zanieczyszczeń wody na organizm człowieka”.
Młodzież szkół podstawowych miała okazję do zwiedzenia naszej szkoły przy okazji uczestnictwa w zespołowej grze przyrodniczej przygotowanej przez Bartosza Szczęśniaka, Aleksandrę Lesiak, Ignacego Porębskiego i Karola Maklesa. Grę zespołową wygrał Filip Krzyżanowski z Szkoły Podstawowej nr3 w Górze.
Na zakończenie wykładów odbył się quiz, który wyłonił zwycięzców: Stanisława Monkiewicza i Szymona Juraszka ze Szkoły Podstawowej w Niechlowie, Marcela Polańskiego i Aleksandrę Panochę z naszego liceum. Zakończenie panelu odbyło się w auli, gdzie pani dyrektor rozdała nagrody i pożegnała naszych gości ze szkół podstawowych.
W zajęciach panelowych brali udział również nauczyciele przedmiotów przyrodniczych w ramach zajęć Powiatowego Zespołu Nauczycieli Przedmiotów Przyrodniczych przy PCDNiPP-P w Górze. Organizatorami panelu przyrodniczego „BiolChemFiz” byli nauczyciele Szkolnego Zespołu Przedmiotów Przyrodniczych– Irena Dziamarska, Małgorzata Kauch, Dorota Giezek oraz Bogusław Sitnik.       I. Dziamarska, M. Kauch, D. Giezek

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iodo@amt24.biz