Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Podczas tegorocznych ferii w PCDNiPP-P w Górze przeprowadzono  kreatywne warsztaty dla pięciu grup  składających się z dzieci i młodzieży naszego powiatu. Łącznie w wszystkich warsztatach uczestniczyło 86 dzieci i młodzieży. Organizatorką wszystkich form była konsultantka edukacji artystycznej PCDNiPP-P w Górze  Grażyna Onichimowska. Działania twórcze rozpoczęły się 13.02.2023 r. zajęciami otwartymi pt. „Twórz i baw się”.

Celem tych warsztatów było połączenie obcowania z kulturą z możliwością rozwinięcia umiejętności artystycznych i samodzielnej kreacji malarskiej. Uczestnicy mieli okazję poznać podstawowe techniki malarskie z wykorzystaniem pędzli, plastikowych szpachelek, gąbeczek, serwetek, ale również własnych dłoni, nauczyli się zasad kompozycji oraz poznali wiele niekonwencjonalnych technik malarskich. Tworzyli pejzaże odkrywając malarstwo ebru, czyli malowanie na wodzie a także prace abstrakcyjne za pomocą nici, szpachli, noży, suchych roślin itp.

„Łatwe i przyjemne inspiracje artystyczne” to temat kolejnych feryjnych zajęć dla grupy uczniów szkół naszego powiatu, które odbyły się 14 lutego 2023 r. Podczas tych warsztatów

uczestnicy zapoznali się z różnymi  ciekawymi technikami między innymi z mozaiką. Wykonali obrazki, których głównym motywem był kot wyklejony z małych kawałków kolorowej foli samoprzylepnej.

Składanie, wycinanie, skręcanie, układanie, klejenie papieru pozytywnie wpływa na koncentrację, uczy dokładności i cierpliwości, pozwala się wyciszyć. A dodatkowo można było stworzyć niezwykłe, obrazki i obdarować nimi bliskie osoby.

Technika ta, z pozoru trudna, w rzeczywistości okazała się prosta w wykonaniu, a osiągnięte efekty -niesamowite.

Spotkanie było szansą do zdobycia praktycznych umiejętności i wykorzystania ich podczas dalszych działań twórczych np. przy wykonywaniu kartek okolicznościowych, ozdób na różne okazje, a nawet przy dekoracjach szkolnych.

Pierwszy tydzień twórcze ferii zakończyliśmy warsztatami z rysunku i malarstwa. PCDNiPP-P w Górze już od kilku lat realizuje program edukacyjny w ramach, którego rozwija w uczniach pasję w malowaniu i rysowaniu.

Zalety programu to przede wszystkim obcowanie z  profesjonalistą, który wprowadza młodego twórcę w świat sztuki. Pod jego okiem doskonalą swoje umiejętności rysowania, malowania, mieszania kolorów, wyczucia kompozycji i przestrzeni.  Rozwijają swoją  wyobraźnię, kreatywność i pasje.

Podczas tegorocznych ferii młodzież miała okazję uczestniczyć w tego typu zajęciach, poznać podstawowe techniki tworzenia dzieł sztuki, a także niecodzienne sposoby na wyrażanie własnej wrażliwości artystycznej.

Poszukiwać siebie i swojej indywidualności w działaniach plastycznych poprzez naukę, eksperyment i dobrą zabawę. Uczyć się patrzeć, widzieć, obserwować a potem interpretować otaczającą nas rzeczywistość za pomocą barw, plam, linii i formy, dzięki czemu prace powstałe podczas tych zajęć okazały się „prawdziwe” i magiczne zarazem.

21 lutego 2023 w PCDNiPP-P w Górze odbyły się natomiast zajęcia otwarte pt.

„Faktura w malarstwie”, które były zaproszeniem do poznania klasycznej, aczkolwiek niezwykle satysfakcjonującej techniki. Uczestnikami tych warsztatów byli uczniowie szkół podstawowych naszego powiatu, którzy chcieli zagłębić i poszerzyć swoje umiejętności w zakresie malarstwa z fakturą. Dwugodzinna forma artystyczna pozwoliła uczniom poznać cały proces malowania z wykorzystaniem różnych faktur uzyskanych m.in. poprzez gips, gazę, sznurki, wełny oraz wykorzystać szeroki wachlarz dostępnych narzędzi plastycznych –szpachle, gąbki, waciki, pędzle. Zajęcia rozpoczęła konsultantka edukacji artystycznej Grażyna Onichimowska od krótkiego wstępu dotyczącego doboru  narzędzi oraz różnicach materiałów, które utworzą zróżnicowaną fakturę. Kolejny etap to twórcza praca dzieci i szukanie różnych efektów. W tych poszukiwaniach wspierała uczestników Katarzyny Kaźmierczak nauczyciela Szkoły Podstawowej Nr1.

Na początku spotkania dzieci nieśmiało podchodzili do nowych technik i przygotowanych narzędzi. Czas pokazał, że spontaniczność i wyobraźnia uczestników nie zna granic. Doświadczenie konsultantki, która wprowadziła uczestników w sztukę malarską pozwoliło nakierunkować na kluczowe  elementy nanoszenia faktury na podłoże, a w efekcie końcowym uzyskać piękne prace.

Każdy z uczestników pracował we własnym tempie, w atmosferze swobody i feryjnego spokoju.

Dzień później, 22 lutego odbyły się warsztaty malarstwa na szkle-"Ekologia, natura, przyroda"

Każdy  mógł zaprojektować i wykonać wyjątkową pracę malarską wykorzystując kolorowe konturówki oraz profesjonalne farby, które wyróżniają się swoją idealną przejrzystością i niezwykłymi barwami.  Działania artystyczne zarówno nauczycielki, jak i uczniowie rozpoczęli od projektów, które po korekcie przenosili na przezroczyste przedmioty, lub antyramy wyznaczając kontury zaprojektowanej pracy, a następnie nakładali na wyznaczone miejsca farbę. Uzyskana w ten sposób barwna powłoka pokryła część powierzchni szkła, tworząc wzory stanowiące kombinację rysunku i plam barwnych. Wszyscy uczestnicy musieli wykazać się cierpliwością, starannością i dokładnością.

Dzięki  wytrwałości powstały piękne, kolorowe, zaskakujące kompozycyjnie prace, a ich autorzy z niecierpliwością czekają na kolejne tak inspirujące spotkanie warsztatowe.

Podczas wszystkich warsztatów zabawy było co niemiara. Zajęcia wyzwoliły u dzieci młodzieży olbrzymie pokłady pozytywnej energii, kreatywności i dobrego humoru.

Wszyscy uczestnicy działań twórczych z bardzo dużym zaangażowaniem realizowali swoje pomysły i z niecierpliwością wyczekują kolejnych, tego typu warsztatów.

Grażyna Onichimowska

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iodo@amt24.biz