Od 1 października 2024 r. wchodzą w życie przepisy regulujące pakiet świadczeń programu Aktywny Rodzic dla rodziców dzieci do lat 3.

Program Aktywny Rodzic ma ułatwić rodzicom i opiekunom pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem i aktywizacją zawodową. Zacznie obowiązywać od 1 października 2024 roku.

Z programu Aktywny Rodzic można otrzymać następujące świadczenia:

1. świadczenie aktywni rodzice w pracy – nowe,
  2. świadczenie aktywnie w żłobku – zastępuje dofinansowanie do żłobka,
  3. świadczenie aktywnie w domu – zastępuje rodzinny kapitał opiekuńczy.

Więcej informacji na temat programu Aktywny Rodzic znajduje się na stronie internetowej: zus.pl/aktywnyrodzic.

Udostępniamy też pakiet informacyjny w załączniku do maila (do wykorzystania na Państwa witrynie www, mediach społecznościowych).

Materiał graficzny do programu Aktywny Rodzic, po jego akceptacji przez MRPiPS, udostępnimy JST w późniejszym terminie.

W razie pytań i wątpliwości zachęcamy mieszkańców do kontaktu z Centrum Kontaktu Klientów ZUS, pod nr tel. 22 560 16 00 lub do wizyty w najbliższej placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Informacje na temat programu Aktywny Rodzic można również uzyskać:

1. poprzez Formularz kontaktowy zapytania ogólnego,
  2. przez wysłanie pytania na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.,
  3. po zalogowaniu do PUE/eZUS przez opcję „Zadaj pytanie ZUS”.

Więcej informacji.

Informuje

Emilia Nowakowska

koordynator ds. komunikacji społecznej i edukacji