Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

W poniedziałek, 8 czerwca, egzaminem z języka polskiego rozpoczęła się matura w roku 2020. Dzisiaj o godzinie 9.00 do pisemnego egzaminu z języka polskiego przystąpiło 134 maturzystów, absolwentów górowskich szkół ponadpodstawowych. Najwięcej, bo 91 z nich to absolwenci górowskiego Zespołu Szkół im. gen. Sylwestra Kaliskiego.

W Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Górze do egzaminu dojrzałości przystąpiło  32 absolwentów (1 osoba z ubiegłego roku). W Zespole Szkół w Górze 91 absolwentów przystąpiło do matury (w tym 9 absolwentów z lat poprzednich), natomiast w Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego w Górze do matury pisemnej z języka polskiego przystąpiło 11 słuchaczy.

Egzaminy odbywają się w innym terminie i realiach, niż przewidywano jeszcze kilka miesięcy temu. Ze względu na epidemię koronawirusa egzamin dojrzałości przesunięto i odbywa się nie tradycyjnie w maju, ale dopiero w czerwcu. W tym roku odbędą się wyłącznie egzaminy pisemne ponieważ zrezygnowano z matur ustnych.

W trakcie pisemnych egzaminów będą obowiązywały szczególne środki bezpieczeństwa.

Zgodnie z wytycznymi sanepidu oraz ministerstw zdrowia i edukacji, na egzamin może przyjść tylko osoba bez objawów choroby, dotyczy to zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Na teren szkoły mogą wejść wyłącznie osoby z zakrytymi ustami i nosem tj. maseczką jedno- lub wielorazową, materiałem, przyłbicą. Zakrywanie ust i nosa obowiązuje na terenie całej szkoły. Podczas wpuszczania uczniów do sali egzaminacyjnej członek zespołu nadzorującego może poprosić zdającego o chwilowe odsłonięcie twarzy w celu zweryfikowania jego tożsamości. Czekając na wejście do szkoły albo sali egzaminacyjnej, zdający muszą zachować odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m).

Na sali egzaminacyjnej, już po zajęciu miejsc przez zdających, będzie można zdjąć maseczkę lub przyłbicę. Jeśli maturzysta zechce wyjść do toalety albo gdy podejdzie do niego nauczyciel, z powrotem ma założyć maseczkę.

Maturzyści nie powinni wnosić na teren szkoły zbędnych rzeczy m.in. książek, telefonów komórkowych, maskotek, ale za to muszą mieć własne długopisy, linijki, cyrkle, kalkulatory itp. Jeżeli szkoła zdecyduje o zapewnieniu przyborów piśmienniczych albo kalkulatorów rezerwowych dla zdających – konieczna jest ich dezynfekcja i nie wolno będzie pożyczać przyborów od kolegów. W górowskich szkołach przygotowane zostały wszystkie procedury związane z przeprowadzeniem egzaminu z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. O nowych zasadach poinformowani zostali tegoroczni abiturienci przez dyrektorów szkół, a specjalne komunikaty opublikowane zostały także na portalach internetowym szkół.

Pierwszego dnia, przed wejściem na salę na egzamin z języka polskiego, maturzystom towarzyszyło małe napięcie związane z doborem pytań. Większość z nich zastanawiała się, jakie będą tematy tegorocznych wypracowań. Dodatkowe podekscytowanie podyktowane było również tym, że oczekiwanie na egzamin trwało ponad miesiąc. Od 25 maja maturzyści mogli uczestniczyć w konsultacjach z nauczycielami, ale mimo wszystko, to jednak dla nich niecodzienna sytuacja

Egzamin z języka polskiego rozpoczął się o godz. 9:00 i trwać będzie 170 minut, a po południu od godz. 14:00 kilkunastu uczniów podejdzie do egzaminu na poziomie rozszerzonym.

W kolejnych dniach absolwentów czekają kolejne egzaminy obowiązkowe i z wybranych przedmiotów:

  • 9 czerwca – matematyka, poziom podstawowy
  • 10 czerwca – język angielski, poziom podstawowy i rozszerzony
  • 15 czerwca – matematyka, poziom rozszerzony
  • 16 czerwca – biologia i wiedza o społeczeństwie
  • 17 czerwca – chemia i informatyka
  • 18 czerwca – język niemiecki
  • 19 czerwca – geografia
  • 23 czerwca – język francuski
  • 24 czerwca – fizyka, historia

Tegorocznym maturzystom życzymy przysłowiowego „połamania piór”.

 

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl