W ramach realizacji zadań „zajęcia pozaszkolne - rozwijające kompetencje kluczowe, warsztaty i laboratoria” zaplanowane w projekcie edukacyjnym „KOMPUTYKA I ROBOTYKA - nasz sposób na poznanie i opisanie świata. Innowacyjne nauczanie informatyki  oraz przedmiotów matematyczno - przyrodniczych w LO Góra”, poczyniono kroki w kierunku zakupu specjalistycznego sprzętu do nauki zdalnej.

W ramach w/w zadania młodzież liceum miała odbyć zajęcia na prestiżowych uczelniach w Polsce m.in. Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie oraz Politechnice Wrocławskiej. W warunkach szkolnych nie można byłoby przedstawić młodzieży rzeczywistych przykładów zastosowania wiedzy w praktyce. Celem zaplanowanych zajęć miało być  pokazanie zastosowania teorii w praktyce. Zajęcia pozaszkolne miały mieć charakter wysoce motywacyjny , wspierający i integrujący, zapewniając różnorodność doświadczeń edukacyjnych oraz przyczyniając się do kompleksowego rozwoju.

Niestety pandemia uniemożliwiła wyjazdy na uczelnie. Dyrektor szkoły Magdalena Mielczarek w porozumieniu z IZ RPO - Instytucją Zarządzającą Regionalnym Programem Operacyjnym – Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego uzgodniła ,że zajęcia pozaszkolne zostaną zamienione za zajęcia zdalne poprowadzone przez wykwalifikowaną kadrę uczelni WAT-u i Politechniki Wrocławskiej. Aby móc przeprowadzić te zajęcia, tak aby zakres merytoryczny nie odbiegał od planowanych zajęć, należało zakupić specjalistyczny sprzęt do nauki zdalnej.

Zakupiono materiały dydaktyczne, sprzęt, środki trwałe bezpośrednio powiązane z projektem i wykazane w wykazie pomocy dydaktycznych rekomendowanych przez MEiN niezbędne do nauki zdalnej. Zakupiono  tablety graficzne, wizualizery, projektory multimedialne, komputery, monitory.

Zajęcia odbywały się w soboty 2 razy w miesiącu od 01.09 do 14.11.2020r w formie zdalnej.

Wyjazdów nie udało się zrealizować ponieważ szkoły wyższe( uczelnie) są zamknięte i pracują zdalnie jak placówki oświatowe. Rząd zakazał przemieszczania się i grupowania w większych skupiskach ludzi. Ponadto obostrzenia dotyczą również poruszania się środkami komunikacji. Szkoła dokładała wszelkich starań aby osiągnąć założone cele projektu oraz aby jakość udzielanego wsparcia w formie zdalnej nie uległo pogorszeniu w stosunku do tej, która była zaplanowana pierwotnie we wniosku o dofinansowanie.

Zakupiony, funkcjonalny i nowoczesny sprzęt pozwolił zdecydowanie podnieść atrakcyjność i jakość prowadzonych zajęć co również wpłynęło pozytywnie na dalsze osiągnięcia młodzieży i działalność edukacyjną szkoły. Z racji przeprowadzenia zajęć w formie zdalnej, które były zaszyfrowane szkoła zobowiązana była do udostępnienia instytucji IZ RPO WD danych umożliwiających logowanie i przeprowadzenie wizyty monitoringowej zdalnie.

Magdalena Mielczarek