Uczniowie klas I-III szkoły podstawowej SOSW w Wąsoszu wzięli udział w konkursie kulinarnym „Smaki z przeszłości – najlepszy przepis regionu” organizowanym przez Lokalna Grupa Działania „Ujście Baryczy” oraz  „Partnerstwo Sowiogórskie”.

Przedmiotem konkursu było pokazanie tradycji kulinarnych z Czech lub Polski poprzez zaprezentowanie dawnej potrawy - tzw. „smaku z przeszłości”, wzbogaconej o nowoczesne elementy /np. nowe przyprawy, współczesne formy podania, wykorzystanie zdrowszych produktów itp./ poprzez filmową bądź zdjęciową formę wraz z podaniem przepisu i sposobu przygotowania.

Konkurs miał następujące cele:

• Aktywizacja lokalnej społeczności
  • Wyłonienie i promowanie przepisów kulinarnych charakterystycznych dla danego regionu/obszaru w Polsce lub Czechach
  • Kultywowanie tradycji wytwarzania potraw regionalnych w Polsce i Czechach
  • Popularyzowanie zwyczaju wspólnego przygotowywania potraw
  • Promocja zdrowego odżywiania
  • Umożliwienie zaprezentowania talentów kulinarnych

W ramach uczestnictwa w konkursie uczniowie, pod opieką swoich nauczycielek, przyrządzili pałanycie – potrawę regionalną ze Wschodu w dwóch odsłonach: na słodko i saute. Swoją pracę udokumentowali filmem, zawierającym wszystkie etapy przygotowania potrawy, czyli analizę przepisu, obróbkę produktów, wypiek, prezentację gotowego dania i oczywiście konsumpcję. Na etapie lokalnym zdobyli I miejsce i otrzymali sprzęt AGD o wartości 800 zł, a także zakwalifikowali się do finału konkursu.

25 listopada 2021 r. wzięli udział w gali finałowej, która odbyła się w Głuszycy. Uczestnikami gali byli laureaci regionalnych etapów z Polski oraz  Czech.

Praca uczniów SOSW w Wąsoszu została oceniona najwyżej i w finale zdobyła
I nagrodę o wartości 1000 zł przeznaczoną na zakup sprzętu AGD.

Gratulujemy naszym najmłodszym kucharzom i życzymy dalszych sukcesów.

Joanna Krukowska-Zdanowicz,  Maria Wielogórska