Czy szczepionka jest bezpieczna? Jakim badaniom i procedurom podlega?

Niezależnie od rodzaju szczepionki, każda z nich przechodzi staranne badania i może być podana wyłącznie po dopuszczeniu do obrotu przez wyspecjalizowane instytucje. Skrócono do minimum procedury rejestracyjne, ale badania wykonywano według najwyższych standardów bezpieczeństwa, podobnie jak w przypadku innych szczepionek. Szczepionki, tak jak pozostałe produkty lecznicze, przed wprowadzeniem na rynek wymagają uzyskania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu. Wymagania dot. ich rejestracji są bardzo rygorystyczne.

W Polsce dopuszczeniem szczepionek do obrotu zajmuje się Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL). Decyzja może być także podjęta przez Radę Unii Europejskiej lub Komisję Europejską po przeprowadzeniu przez Europejską Agencję Leków procedury scentralizowanej.

Jak przygotować się do szczepień (Na czczo? Po nocnym spoczynku itp.?)

Nie ma szczególnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepienia. W związku z tym można zaszczepić się w ciągu całego dnia, bez względu na spożywanie posiłków. Dobrze, gdy przed szczepieniem jesteśmy wypoczęci.

Kto może przyjąć przypominającą dawkę szczepionki?

Osoby w wieku 16-17 lat przyjmą szczepionkę Pfizer, jako dawkę przypominającą. Warunkiem zgłoszenia się na szczepienie jest odczekanie co najmniej 5. miesięcy od zakończonego procesu szczepienia – dla osób zaszczepionych dwiema dawkami.

Pełnoletnie osoby mogą otrzymać przypominającą szczepionkę po 5. miesiącach od pełnego zaszczepienia.  Po szczepieniu szczepionką COVID-19 Vaccine Janssen (Johnson & Johnson) podanie szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen lub szczepionki mRNA może być w odstępnie co najmniej 2. miesięcy. Dawka przypominająca szczepionki COVID-19 Vaccine Janssen może być warunkowo podana, jako heterologiczna dawka przypominająca po szczepieniu podstawowym szczepionką mRNA przeciw COVID-19 z zachowaniem odstępu co najmniej 5. miesięcy, po ukończeniu pełnego schematu szczepienia przeciw COVID-19.
Twoje skierowanie na szczepienie dawką przypominającą zostanie wystawione automatycznie.

Minister Zdrowia mając na uwadze zalecenie Zespołu ds. Szczepień Ochronnych z dnia 26 stycznia 2022 r. uwzględniające stanowisko WHO z dnia 21 stycznia 2022 r. oraz stanowisko amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) z dnia 5 stycznia 2022 r., informuje, że od dnia 28 stycznia 2022 r. rozpocznie się proces wystawiana skierowań na dawkę przypominjącą dla osób zaszczepionych dwoma dawkami, które ukończyły 12 r.ż.

W szczepieniu przypominającym stosowany jest preparat Comirnaty (Pfizer-BioNTech) z zachowaniem odstępu co najmniej 5. miesięcy po ukończeniu pełnego (dwudawkowego) schematu szczepienia przeciw COVID-19.

Zachęcamy do szczepień. Tylko w ten sposób możemy uniknąć ciężkich powikłań. Więcej informacji na temat szczepień tutaj: