Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Głównymi organizatorami X Górowskiej Nocy Muzealnej, która odbyła się 23 czerwca 2022 r. była Pracownia Historii Ziemi Górowskiej działająca przy PCDNiPP-P w Górze oraz Fundacja Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza – pomysłodawcy tej otwartej imprezy kulturalnej od 2012 r.

W każdym roku Pracownia i Fundacja przy realizacji przedsięwzięcia współpracują z organizacjami pozarządowymi, szkołami i innymi instytucjami. W tym roku była to m. in. Grupa Nieformalna Pasjonatki Historii i Magii, którą utworzyły nauczycielki Małgorzata Smolińska i Anna Kobus ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze oraz podinspektor Jadwiga Kaszkur-Kieruzel z Urzędu Miasta i Gminy w Górze. Do współpracy włączył się Dom Kultury w Górze, Biblioteka Miejska w Górze oraz Biblioteka Pedagogiczna w Górze. Ponadto w działaniach uczestniczył Inkubator NGO prowadzony przez Fundację Pomocy Szkole im. Edwarda Machniewicza w ramach projektu  „Pozarządowy ostry dyżur”, realizowanego przez Fundację „Merkury” z Wałbrzycha.

W imieniu obecnej Wicedyrektor PCDNiPP-P w Górze Roksany Stec-Turowskiej i Prezesa Fundacji Anny Stojko imprezę, która rozpoczęła się  przy Wieży Głogowskiej w Górze otworzyła Elżbieta Maćkowska nauczyciel-konsultant historii i wos w PCDNiPP-P w Górze. Wśród zaproszonych gości obecny był Wicestarosta Górowski Andrzej Rogala. Przy Wieży Głogowskiej odbyła się Inscenizacja „W świecie czarów i magii historia regionu na bazie miejscowych legend.”  W Pracowni Historii Ziemi Górowskiej zorganizowano wystawę tematyczną „W kręgu czarów, magii i … tortur” oraz przeprowadzono konkurs na ten sam temat, w którym nagrody ufundował UMiG w Górze. W Fundacji zorganizowano też wernisaż prac malarskich Lucyny Sozańskiej. Nauczyciel-bibliotekarz Mirosław Żłobiński z Biblioteki Pedagogicznej w Górze przygotował quiz tematyczny o czarach i magii, który zamieszczono na stronie internetowej PCDNiPP-P w Górze.

Na to przedsięwzięcie uzyskano dofinansowanie w wysokości 5 000 zł z budżetu Zarządu Województwa  Dolnośląskiego  w ramach Dolnośląskich Małych Grantów. Fundusze otrzymano w odpowiedzi na wniosek grantowy dla Grupy Nieformalnej na inscenizację plenerową „W świecie czarów i magii - historia naszego regionu na bazie miejscowych legend”. Pracownia Historii Ziemi Górowskiej działająca przy PCDNiPP-P w Górze służyła radą, pomocą i wsparciem w realizacji całego przedsięwzięcia.

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl