Powiat Górowski uplasował się na wysokim, 167 miejscu (11 lokata w województwie dolnośląskim) na 314 powiatów w rankingu „Samorządowi liderzy pozyskiwania środków Unii Europejskiej w latach 2014-2021” Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”.

Ranking przygotowano w następujących kategoriach: województwa, miasta wojewódzkie, miasta na prawach powiatu, powiaty, miasta powiatowe, miasteczka oraz gminy wiejskie. Pozyskane środki z Unii Europejskiej przeliczano na głowę mieszkańca (per capita). Dla powiatu górowskiego wskaźnik ten wyniósł 341,55 złotych na osobę. W latach 2014-2021 nasz samorząd pozyskał ponad 3 miliony 780 tysięcy na realizację postępowań scaleniowych gruntów w miejscowościach Zbaków Dolny, Zbaków Górny i Naratów. Kolejne 7 milionów 470 tysięcy złotych powiat górowski otrzymał na różnego rodzaju programy oświatowe oraz związane z pomocą społeczną. W tym przypadku środki unijne pozyskały placówki oświatowe: Liceum Ogólnokształcące w Górze, Zespół Szkół w Górze, SOSW w Wąsoszu, CKPiU w Górze i PCDNiPP-P w Górze na takie projekty jak m.in. Erasmus+ czy Polska Cyfrowa. Pieniądze z UE trafiły także do Domu Pomocy Społecznej we Wronińcu oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Górze.

Ranking posługuje się danymi ze sprawozdań budżetowych o faktycznie poniesionych przez jednostki samorządu terytorialnego wydatkach, a nie zestawieniami umów zawartych na realizację kolejnych projektów. Wydatki z budżetu na lata 2014–2020 będą jeszcze pojawiać się w kolejnych sprawozdaniach samorządów, tych dotyczących roku 2022. Niemniej jednak dane, które pokazują twórcy rankingu, to już końcówka tej bardzo szczodrej dla Polski perspektywy finansowej, prezentowane zestawienia mają zatem charakter zbliżony do podsumowania całego siedmioletniego okresu. Warto również dodać, że ponad 75 proc. wszystkich dotacji z funduszy unijnych ma charakter środków inwestycyjnych.

Link do rankingu czasopisma Wspólnota