Gminy
Góra, Wąsosz, Niechlów, Jemielno

Listopad i grudzień to miesiące, w których pojawia się w Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Górze wiele działań przybliżających sylwetkę i twórczość Adama Mickiewicza. W tym roku poznawanie Patrona szkoły uczniowie rozpoczęli już 26 października podczas wycieczki do Śmiełowa. Odwiedzili dworek, w którym, dzięki XIX w. wystrojowi wnętrz, mogli poczuć się niczym Mickiewicz blisko 200 lat temu.

To tutaj w połowie sierpnia 1831 roku zatrzymał się Adam Mickiewicz, który przybył do Wielkopolski, aby przedostać się do powstania listopadowego. Niestety misja ta zakończyła się fiaskiem. W czasie trzytygodniowego pobytu w majętności Gorzeńskich występował pod przybranym nazwiskiem Adama Mühla oraz jako rzekomy kuzyn właścicieli i nauczyciel ich synów. Przebywając w Śmiełowie oraz innych majątkach ziemskich Mickiewicz miał okazję poznać wielkopolskie tradycje i historie szlacheckie, które stały się dla Niego źródłem inspiracji i znalazły odzwierciedlenie w „Panu Tadeuszu”.


Epos narodowy towarzyszył więc i naszej wyprawie dzięki fragmentom czytanym przez Dawida:


Śród takich pól przed laty, nad brzegiem ruczaju,
Na pagórku niewielkim, we brzozowym gaju,
Stał dwór szlachecki, z drzewa, lecz podmurowany;
Świeciły się z daleka pobielane ściany,
Tym bielsze, że odbite od ciemnej zieleni
Topoli, co go bronią od wiatrów jesieni. (…)


Zwiedzając dworek, widzieliśmy liczne pamiątki związane zarówno z życiem i twórczością Mickiewicza, jak i pamiątki po Juliuszu Słowackim, Cyprianie Kamilu Norwidzie czy rodzinie Chełkowskich. Naszą szczególną uwagę przykuły listy pisane ręką poety, oryginalne autografy, historyczne wydania jego dzieł. Podzieleni na dwie grupy wzięliśmy udział w lekcji muzealnej zatytułowanej „Na paryskim bruku”. Dzięki niej poznaliśmy losy naszego patrona po opuszczeniu gościnnej Wielkopolski. Dowiedzieliśmy się o perypetiach osobistych i zawodowych Mickiewicza. Mimo że aura nie pozwoliła nam na długi spacer po przyległym parku, udało się nam odwiedzić „Ogródek Zosi”, w którym m. in. znajdują się rośliny opisane w epopei. Zwieńczeniem naszej wizyty w Śmiełowie było złożenie wiązanki kwiatów pod pomnikiem wieszcza.

D.Jochaniak- Dolatowska

Placówka
STAROSTWO POWIATOWE W GÓRZE
ADRES
ul. Mickiewicza 1
56-200 Góra
telefon
65/544 39 00
fax
65/543 35 11
e-mail
sekretariat@powiatgora.pl
Inspektor Ochrony Danych
Tomasz Wadas
iod@powiatgora.pl