23 października 2021 r. w Powiatowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Poradnictwa Psychologiczno-Pedagogicznego w Górze odbyły się warsztaty malarskie pn. „Od ogółu do szczegółu” dla zainteresowanych nauczycieli szkół powiatu górowskiego.

Na zajęciach uczestnicy poznali historię i techniki malowania na jedwabiu oraz podstawy malarstwa akrylowego na płótnie. Zaprezentowane zostały również potrzebne materiały takie jak: pędzle, farby, ramy, krosna malarskie, konturówki, gutty, rodzaje jedwabiu, szpachle itp. Twórcy dowiedzieli się również, w jaki sposób zastępować niektóre materiały, w jaki sposób osiągnąć efekty specjalne oraz jak utrwalić efekt końcowy.

Podczas części praktycznej nauczycielki przećwiczyły naciąganie jedwabiu na ramy oraz wykonały od podstaw swój projekt, który w każdym przypadku stał się powodem do dumy i satysfakcji.
Miały okazję doświadczyć, jak pięknie szlachetne włókna jedwabiu przyjmują kolory i jak magicznie przenikają się na nich barwy.
Uczestnicy, którzy pragnęli poznać i rozwijać umiejętności w zakresie malowania farbami akrylowymi na płótnie, podjęli tematykę związaną z interpretacją wybranych motywów zaobserwowanych na łonie natury. Cały proces malowania wyzwolił lawinę kreatywnych pomysłów, a uczestniczki warsztatów czerpały radość widząc dość szybko efekty swoich poczynań.
Prowadząca nauczyciel-konsultant Grażyna Onichimowska była pod wrażeniem efektu jaki udało się uzyskać wszystkim uczestnikom bez względu na technikę jaką wybrali. Powstały piękne prace monochromatyczne, a także w żywych wibracjach, od intensywnej wściekłej zieleni przez wodne błękity po delikatne róże, aż po energetyczne czerwienie.
Efektem zajęć były własnoręcznie namalowane chusty, szale oraz obrazy malowane na jedwabiu i na płótnie, które odpowiednio oprawione mogą stać się nietuzinkowym prezentem dla najbliższych lub ozdobą własnych pomieszczeń.

Zapraszamy zainteresowanych na kolejne warsztaty.